Bilişim Topluluğu Kahvaltı Buluşması!
Ekim 23, 2017
Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunlar Buluşması
Ekim 25, 2017

Muhammed Pektaş – Microsoft Açık Akademi Yaz Okulunda Staj

Muhammed Pektaş – Microsoft Açık Akademi Yaz Okulunda Staj

 

Merhaba, size bu yazı da ilk stajım olan 2.sınıfın sonundaki 30 iş günü Microsoft Yaz Okulu stajımdan bahsedeceğim. Gerçekten çok eğlenceli sadece teknik anlamda değil kişisel gelişim alanında kendimi geliştirdiğim bir staj dönemiydi. Staj boyunca herkese çok yardımcı olan Behice Funda, İbrahim Kıvanç ve Hasret Soysal’a çok teşekkür ediyorum. Yaz Okulunun iyi geçmesi için ellerinden gelenin fazlasını yaptılar. Aşağıda uzun uzun burada staj yapmanızı tavsiye edeceğim. Gerçekten birçok anlamda faydalı olduğunu düşünüyorum. İyi okumalar 🙂

  • Başvuru Süreci

İlk olarak biraz başvuru sürecinden bahsedeyim. Her yıl mayıs ayının başlarına kadar (2017 yaz okulu 7 mayıs tarihine kadardı) başvurabiliyorsunuz. İlgili formu dolduruyor ve  bir de kendini tanıttığınız bir video çekip linkini atıyorsunuz. Öğrendiklerime göre teknik bilginiz, kendinizi ifade edebilmeniz, Github yada bloğunuz, topluluklardaki aktifliğiniz  seçilmenizde önemli etkenlerden. 1000’e yakın başvurunun bütün videoları izleniyor ve iyi bir eleme sürecinden geçiyorsunuz. Daha detaylı bilgi için https://www.microsoft.com/turkiye/yaz-okulu/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

  •  Staj Süreci

Staj süresi boyunca herkes kendi belirlediği projeleri verilen teknik eğitimlerdeki teknolojilerle ya da bildiği teknolojilerle geliştiriyor. Tabi ki gönülleri Microsoft teknolojileriyle geliştirmenizden yana. İlk birkaç gün yaz okulu boyunca yetkili kişilere (2 veya 3 kişi) projenizi çok kısa anlatıyorsunuz ve size tavsiyelerde bulunuyorlar. Ve ilk günler olduğu için daha çok Microsoft’tan yetkili kişiler konuşma seanslarında konuşmalarını yapıyorlar. Ve yavaş yavaş projenizi geliştirmeye başlıyorsunuz.

Günler geçtikçe teknik eğitimler artıyor ve daha değişik konuşmacılarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Teknik konuşmacılar alanında uzman teknik kişiler diğer konuşmacılar ise iş dünyasının farklı alanlarından geliyorlar. Hatta iş dünyasının dışından bile. Benim staj yaptığım süre içinde Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil,DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, Danone Türkiye Eski Genel Müdürü  Gamze Çuhandaroğlu, Pepsi Türkiye Eski Genel Müdürü Levent Erden, Fi,Çi,Pi kitaplarının yazarı Azra Kohen, Futurist Ufuk Tarhan gibi kişiler geldiler ve gayet samimi bir ortamda bizimle konuştular. Hatta çok sıkışık olmasına rağmen Youtuber Barış Özcan ile Amerikadan bir skype konuşması gerçekleştirdik. Bu kişilerle bir arada olmak gerçekten heyecan vericiydi. Bana kalırsa bu türden bir staj kolay kolay başka yerde bulamazsınız.

Projelerden biraz daha bahsetmek gerekirse gün içinde konuşmalardan vb. çok vaktimiz kalmasa da günün sonunda terasa çıkıp isteyenler projelerine devam edebildik. Her hafta cuma günü slayt ve demomuz ile projemizi staj programının başındaki kişilere ve diğer arkadaşlarımıza sunduk. Gerçekten iyi bir deneyimdi. İlk gün dudaklarımın nasıl kuruduğu hala aklımda. Her hafta biraz daha rahat anlattım. Ve 4 haftanın sonunda son sunumlar yapıldı seçilen 10-12 çivarı proje çeşitli teknokentler vb.. yerlerin yetkililerine sunuldu. Bazıları projeleriyle teknokent’te bir girişim olarak devam etme fırsatı yakaladı bazıları o 10-12 projenin içinde olmasa bile teknokentlere girmeyi başardı. Farkettiyseniz eğer 4 hafta dedim yani 20 iş günü. Evet normalde yaz okulu 20 iş günü olan stajlar için ama ben önceden onlarla konuştum ve 10 gün daha staj yapabileceğimi şöylemişlerdi. Araya bayram giriyordu ve ben evime gidip bayramdan sonra nasıl geri geleceğimi onca yolu nasıl tekrar çekeceğimi kara kara düşünmeye başlamıştım. Ta ki Yaz Okuluyla çok yakından ilgilenen hasret, behice hanımdan o güzel haberi getirene kadar. Stajı 30 iş günü olan arkadaşlar bayramdan sonra gelmeyip 10 günü evden, uzaktan staj yapabilirler.. dedi işte o an havalara uçtum hemen internetten bileti aldım ve bayram için evin yolunu tuttum. Stajı uzaktan yaptığım dönemde projemle ilgili günlük yaptığım işleri hasrete mail atıyordum. Stajımın bitme süresi geldiğinde projemi Github’a yükledim ve onlara linkini attım. Onlarda incelediler. Ayrıca staj defterimi hasrete kargoladim ve hasret gerekli evrakları behice hanıma onaylatıp hazırlayıp bana gönderdi.

 

  • Staj Sonrası ve Öneriler

Stajımı Microsoft Türkiyede yaptığım için geyet memnunum. Güncel teknolojileri yakından takip ettiğim, kendi projemi geliştirdiğim, yeni teknolojiler öğrendiğim, çeşitli konuşmacılardan tecrübelerini dinlediğim çok iyi bir staj dönemi oldu. Stajdan ziyade bir okul tadındaki bu staj programını hepinize tavsiye ediyorum. Ha bide unutmadan, eğer savunduğunuz iş fikirleriniz yada daha yeni yeni başadığınız bir girişiminiz varsa yukarıdaki anlattığım faydaları ikiyle çarpabilirsiniz. Girişiminize destek olması için mumla aradığınız insanlar sizin yanınıza gelicekler. Eğer stajınızı Mikrosoft Türkiyede yaparsanız iyi değerlendirin. Dolu dolu geçirin… Hepinizin iyi stajlar bulmanızı temenni ediyorum. İyi çalışmalar, başarılar..